Motiváció – hogyan ne veszítsd el!

Év elején a legtöbben elhatározzuk:

  • Ideje változtatni!
  • Másképp fogom csinálni!
  • Új szokásokat vezetek be!

Kivel ne fordult volna elő, hogy egy-egy elhatározása elhalt. Nem jöttek az eredmények, nem úgy alakult a külső környezet, változtak a körülmények, túlbecsültem a képességeimet, és még sorolhatnánk a meg nem valósulás kifogásait. Legyen az szakmai vagy magánjellegű cél, a cél kijelöléséhez és a megvalósulás útjához használható eszközök egyaránt hasznosak, jól alkalmazhatóak.

A túl általános cél nem megfogható, nincs mihez mérni a változást. Az általános tervek nem kézzelfoghatók, így nem tudom hova tartok. Konkrétumok meghatározásával a cél hatékonyabban érhető el. Az üzleti életben leginkább elterjedt céltervezési módszer nagyon jól alkalmazható bármely más területre is. Ez pedig a SMART tervezés. Egy angol kifejezésekből kialakult mozaikszó.

  • Specific – Specifikus
  • Measurable – Mérhető
  • Attainable – Elérhető
  • Relevant – Releváns
  • Timely – Időhöz kötött

Vezessük végig egy példán a jól érthetőség kedvéért. Cél: Többet szeretnék olvasni. Elhatározom, eleinte többször olvasok, aztán elmarad – mert jön egy jó sorozat, vagy mert fárasztó napom volt, vagy a barátnőm átjött beszélgetni. SMART szerint így hangozna: Az olvasásra több időt szeretnék szentelni. Célom, hogy az év első felében 6 új könyvet olvassak el a kedvenc témakörömben, így minden hónapra jut egy könyv. Heti legalább 3 alkalommal előveszem a könyveket (ezt ha szükséges egy szokáskövetőben tudom vezetni). Olvasásra specifikált, abszolút mérhető (havi 1 – vagy kiolvastam, vagy nem), elérhető, számomra fontos tevékenység és idővel behatárolt (június 30.).

Szuper, a cél meghatározásra került. Az igazi munka most jön. Valósítsd meg! Mit tegyél, hogy fennmaradjon a motivációd? Íme egy pár tipp:

Jól jön, ha van egy motivátor társad, aki támogat, akihez fordulhatsz, vagy netán együtt csináljátok. Előfordulhat sajnos, hogy nincs, aki támogasson a terved megvalósításában, mert blődségnek tartja, nem bízik benned. A legfontosabb, Te higgy MAGADBAN! És ha egyedül éreznéd magad, akkor keress egy szakmai segítőt (coach, mentor, tanácsadó).

Legyenek mérföldköveid! Építsd be előre meghatározott mérföldköveket, amikor reflektálsz. Megnézed hol tartasz, mit csináltál jól, mi az amin változtatni szükséges. A mérföldköveknél való szünet jó alkalom az apró sikerek megünneplésének.

Jutalmazd meg magad! Ha siker, akkor jutalom. Ki ne örülne egy-egy apró jutalomnak? Pl. Ha kiolvastam az első könyvet, megjutalmazom magam egy új könyvjelzővel. A második könyvemet a kedvenc kávézómban kezdem el olvasni egy igazán finom kávé mellett. Feltöltenek ezek az élmények.

Megfelelő sorrend! Ha több célod van, a számodra optimális sorrend alapján rangsorold a célokkal kapcsolatos paramétereket. Mindig azzal tölts több időt, ami fontosabb számodra, de minden cél megvalósulása legyen ugyanolyan fontos. Ne hagyd el a másod- vagy harmadrangú célt az első miatt.

Kudarcok kezelése. A kudarcok előfordulnak, szükséges rosszak. A kudarcokat használd fel a magad építésére, a célmegvalósítás javítására. Vizsgáld meg, mi volt az oka annak, hogy nem a tervek szerint alakult. Lépj vissza a SMART listához, megfelelő volt-e a tervezés. Inkább változtass, minthogy csak kudarcok érjenek! Ha túl sok a külső körülmény, akkor iktasd ki a zavaró tényezőket (pl. olvasás idejére halkítsd le a telefont, ne szóljon a tévé, légy egyedül).

Olvass, hallgass! Ha érzed, hogy csökken a motivációd és nem igazán találsz rá okot: hallgass sikeres emberekkel készült podcasteket, olvass motiváló idézeteket, használj motivációs vagy szokáskövető naptárt, nézz motivációs filmeket. Rengetek inspiráló történettel találkozhatsz. Csak nézz körül!

A végére illő gondolat Meryl Streep színésznőtől: „Kezdjük azzal, hogy elkezdjük!”

És ha még nincs idei célod? Itt az ideje, hogy legyen! Kívánom, hogy erőforrásaid legyenek Veled!

Scroll to Top